Profesionálne ohňostroje Pyrostar

Každoročne sa s tradíciou od 80. rokov minulého storočia odpaľovali v meste Senec ohňostroje. Vtedy sa tento event volal „MIEROVÉ SLÁVNOSTI“.

Pamätám si deň, keď vojaci československej armády v roku 1990 skúšali strieľať ohňostroj zo starých zásob a s veľmi chabým vybavením, čo skončilo fiaskom. Desaťtisíce ohňostroja chtivých divákov sklamane stálo na južnom brehu jazier a pyrotechnici utiekli po nedokončenom ohňostroji na opačnú stranu jazier, aby sa vyhli lynčovaniu.

Vtedy mi skrsla myšlienka skúsiť sám odpáliť vlastný profesionálny ohňostroj. Od roku 1993 sme sa zaoberali predajom zábavnej pyrotechniky a od roku 1996 sme už profesionálne strieľali aj veľké ohňostroje. Veľkú šancu sme dostali v roku 2002, kedy sme po prvýkrát odstrieľali Senecké leto. Odvtedy sa pokúšame neustále zdokonaľovať svoje skúsenosti.

Dnes strieľame sofistikovaným elektronickým systémom svetovej triedy. Ako taká príprava na veľký ohňostroj vyzerá? Nuž, začína to vhodným výberom hudby, kde myslíme na každého diváka, lebo nie všetci máme rovnaký vkus, no  snažíme sa vyhovieť čo najväčšiemu počtu divákov. Úvodné balady, rockové skladby, či emotívna hudba sa zostrihá, pripraví sa časová os, pauzy, prepojenia, súlad efektov. Vtedy sa mi v mysli odvíja filmový pás, kde sa zosúladí dolná, stredná a vrchná časť ohňostroja. Pyrotechniky nesmie byť príliš veľa, lebo scénu zadymíte, ak  dáte málo, je to chudobné, ak nezosúladíte farby a efekty, tak je to nevkusné. Hudba sa nakoniec pretransformuje do excellových tabuliek a rovníc. Tu oceňujem náš mladý kolektív, ktorý dokáže bezchybne poskladať na základe tabuliek pekný a oku lahodiaci ohňostroj.


Ak excellové tabuľky správne pretavíte do vizualizácie, tak v určitých chvíľach majú diváci tzv. zimomriavky a to je dôkazom, že svoju prácu ste odviedli najlepším spôsobom.

Senecké leto sa strieľa na ostrove, ktorý poskytuje vysoký bezpečnostný štandard. Snažíme sa využiť jeho polohu na vode, ktorá svojím svetelným odrazom výrazne vylepšuje finálny obraz. Voda nám dáva možnosť využiť aj veľmi netradičné efekty, ako sú plávajúce fontány či vodné kahance, ktoré radi do hudby používame.

Ostrov sa pripravuje na ohňostroj ešte koncom zimy, mimo vegetačného obdobia a to vyčistením náletových drevín v strednej časti ostrova okolo bývalej plavčíckej veže. Okrajové časti a svah ostrova zostávajú nedotknuté.

Druhá etapa je kosenie trávy, opäť len v strednej časti ostrova bez akéhokoľvek zásahu do tŕstia a svahu ostrova. Je to vlastne udržiavaný trávnik, ktorý neskôr s obľubou využívajú najmä turisti a rybári. Z ostrova každoročne odvezieme desiatky kilogramov smetí po neporiadnych návštevníkoch. Ostrov ako profesionálny potápač čistím aj pod vodnou hladinou v okruhu 30 metrov od ostrova.


Ako je to vlastne s pyrotechnikou na Slovensku? Nuž, existujú dva úplne odlišné segmenty a to

Konzumná zábavná pyrotechnika F2 a F3 (z anglickej skratky F – firework) ktorá sa predáva v obchodnej sieti a jej objem je 99,9% trhu. Celý trh prebrali obchodné reťazce a celkovo sa odhaduje, že sa na Slovensku predá asi 60 lodných kontajnerov ročne.

Profesionálne ohňostroje F3 a F4 zastupujú len nepatrný zlomok a to 0,1% z celkového objemu. Pred rokom 2018 to bolo cca 2%.Profesionalne ohňostroje zomierajú na úkor konzumnej pyrotechniky. Drvivá väčšina profesionálnych odpaľovačov už zavesila živnosť na klinec, ale situácia sa začína meniť vďaka novému zákonu s platnosťou od 2.1.2024. Každý ohňostroj od tohto dátumu s výnimkou Silvestra a Nového roku musí byť povolený. Pokuty za porušenie sú drakonické až likvidačné a to pre laikov či profesionálov.

Ohňostroje si objednávajú najmä obce a okresné mestá, ktoré pochopili rozdiel medzi amatérskym ohňostrojom, ktorý sa strieľa nepretržite počas celého dňa a noci bez choreografie a efektu a profesionálnym ohňostrojom s peknou choreografiou,  ktorý  je na vymedzenom priestore v presne určený čas, ma zdravotné aj požiarne zabezpečenie a je pohladením pre dušu diváka. Keď má mesto profesionálny ohňostroj, väčšinou amatérske ohňostroje zakáže a vyhovie tým aj milovníkom zvierat, pretože profi ohňostroj trvá len 5-10 minút. Táto skutočnosť zrejme nepoteší obchodné reťazce, ktoré prídu o miliónové zisky. Najmä nový zákon im predaj konzumnej pyrotechniky zakazuje!!!

Ale oni si určite zisk nenechajú utiecť a zrejme si budú hľadať výnimky či jednoducho radšej zaplatia vysokú pokutu.


Ohňostroje a ich konštrukcia

Profesionálna pyrotechnika má obaly aj výmetné efekty vyrobené

výlučne z recyklovaného drevitého papiera, upchávky sú z prírodnej hliny, pripadne z dreva.

Zloženie pyrozloží je pred uvedením na trh kontrolované v skúšobnom ústave v Dubnici nad Váhom. Testy sa tu vykonávajú pre značnú časť Európskej únie a označené sú certifikátom o hygienickej nezávadnosti značkou CE-SKTC -112.

Z čoho sú vyrobené pyrozlože? Majoritnou časťou je okysličovadlo podporujúce rýchle horenie s obsahom až 75% a to sú dusičnany, ktoré poznáme ako hnojivá na trávnik či záhradu. Ďalej drevené uhlie 15%, ktoré poznáme aj ako pomôcku na záhradné grilovanie. Ďalej síra 10, používaná aj vo vinárstve. Je tu aj množstvo horiacich kovov napr. meď, ktorá horí na modro, rovnako ako brezové drevo, len s vyšším obsahom tohto kovu. Ďalej dusitany, ktoré sa s obľubou ako konzervant používajú v potravinárskom priemysle napríklad do šunky či kyselina benzoová používaná ako konzervant horčice.


Aké sú objemy pyrozloží  v ohňostroji seneckého leta?  Celkovo sa použilo cca 300 kg pyrozloží.

Čo je ekvivalent cca 300 kg leteckého paliva, ktoré spotrebuje 4 členná rodina so spiatočnou letenkou napríklad na Tureckú dovolenku. Alebo prekvapivý štatistický údaj: stredne veľký psík, ktorý skonzumuje 1 kg masa denne = 7 kg uhľovodíkového paliva (benzínu, nafty) t.j.43 dní stravy pre psíka je ekvivalent CO2 seneckého leta, na ktoré však tento rok zavítalo cca 20.000 platiacich divákov.


Aké sú hodnoty najväčších svetových ohňostrojov? Sydney má na Nový rok rekordných 8000 kg pyrozloží, Londýn 4000 a Moskva 3000 kg. Senec mal v roku 2010 cca až 500 kg pyrozloží a trval vtedy 20 minút.

S veľmajstrom ohňostrojov zo Sydney sme spolupracovali napr. pri príprave Budapeštianskeho ohňostroja 20. augusta 2009. Prekvapivo však prišiel len s laptopom a tromi Filipíncami. Perfektne však zosúladil prácu všetkých pyrotechnikov a výsledok bol úchvatný.


Ako zosúladiť prácu a ekológiu? Na senecké leto sme použili novú technológiu a dali prednosť síce veľmi prácnym, ale vizuálne vhodným efektom tzv. single shootom, malokalibrovým kompaktom a ďalšími efektami, ktoré mali nízku hlučnosť. Výnimkou bolo len finále.

Je tu nová generácia ekoochranárov, ktorí často narobia viac škody ako úžitku. Príkladom bol taliansky Rím, kde po 200 rokoch zakázali silvestrovský ohňostroj 2021. Strieľaný bol tradične z centrálneho parku, na jedinom mieste. Čo sa stalo? Rimania zvyknutí na svoj ohňostroj, si svoju obľúbenú zábavu nenechali vziať a miesto 1800 kg profesionálneho ohňostroja zadovážili tzv. veľké aj malé kompakty v ohromnom množstve. Odhady hovoria o cca 80.000 kg (4 kontajnery). Bola to rebélia  a strieľalo sa nepretržite na každom rohu ulice a námestí až do rána nasledujúceho dňa. Výsledok bol smutný,  keďže škorce žijúce v meste prakticky nemali kam odletieť a mnohé  uhynuli.


Osobne považujem za ďaleko vhodnejšie maximálne obmedziť používanie konzumnej pyrotechniky ponúkanej obchodnými reťazcami počas celej Silvestrovskej noci a dňa a miesto toho odpáliť ročne jeden profesionálny ohňostroj, ktorý je ako som uviedol, povolený, zabezpečený a v presne stanovený čas. O majstrovskej choreografii ani nehovorím.

Mesto Senec je preslávené nielen na Slovensku, ale aj v ďalekom zahraničí vysokým kreditom a najkrajšími stredoeurópskymi ohňostrojmi, za ktorými na otvorenie sezóny prichádzajú tisíce divákov.

Len úspešné mestá, ako je náš Senec s dobrým manažmentom dokážu poskytnúť občanom takú divácku atrakciu, akou SENECKÉ LETO nepochybne je.

Na rok 2025 je mestom pripravený hudobný program, o ktorom si myslím, že bude skutočnou bombou, ktorá priláka aj najnáročnejšieho diváka. Budeme však bojovať, aby finálny pyromuzikál bol rovnocenným súperom a lákadlom Seneckého leta.

Pyrostar s.r.o.
Košická  24,    903 01 Senec
mob. 0905 645 777
e-mail: pyrostar@pyrostar.sk
www.pyrostar.sk